NWFC Olympians

2012 Sebastien DosSantos Coach London
2008 Sebastien DosSantos Coach Beijing
2004 Sebastien DosSantos Coach Athens
2004 Cody Mattern Men’s Epee Athens
1996 Michael Marx Men’s Epee Atlanta
1992 Yves Auriol Coach Barcelona
1992 Robert Marx Men’s Epee Barcelona
1992 Michael Marx Men’s Foil Barcelona
1988 Yves Auriol Coach Seoul
1988 Robert Marx Men’s Epee Seoul
1988 Michael Marx Men’s Foil Seoul
1984 Yves Auriol Coach Los Angeles
1984 Robert Marx Men’s Epee Los Angeles
1984 Michael Marx Men’s Foil Los Angeles
1984 Debra Waples Women’s Foil Los Angeles
1984 Susan Badders Women’s Foil Los Angeles
1980 Yves Auriol Coach Moscow
1980 Wayne Johnson Men’s Epee Moscow
1980 Michael Marx Men’s Foil Moscow


NWFC National champions

2016 Cristina Ford Vet 50 Women’s Epee Nationals
2016 Lulu Tang Div IA Women’s Foil Nationals
2016 Sam Larsen Div IA Men’s Epee Nationals
2015 Dolly Lampson Div II Women’s Foil Nationals
2015 Megan Eno Y14 Women’s Epee Nationals
2015 Vikki Espinosa WC Women’s Saber Nationals
2014 Megan Eno Div II Women’s Epee Nationals
2014 Tristan Krueger U17 Men’s Epee Junior Olympics
2013 Will Wise Div III Men’s Foil Nationals
2012 Cristina Ford Vet 50 Women’s Epee Nationals
2012 Maria Copelan Vet 40 Women’s Epee Nationals
2012 Brentwood Reid Vet 40 Men’s Epee Nationals
2010 Redford New Div III Men’s Foil Nationals
2010 Daniel Giles Div II Men’s Epee Nationals
2010 Rachel Beck Div IA Women’s Foil Nationals
2010 Isabella Bama U20 Women’s Epee Junior Olympics
2009 Leslie Marx Vet 40 Women’s Epee Nationals
2009 Josh Silver U19 Men’s Epee Nationals
2009 Josh Silver Div IA Men’s Epee Nationals
2008 Nick Crebs Div IA Men’s Foil Nationals
2007 Cody Mattern Div I Men’s Epee Nationals
2007 Cory Abbe Div II Women’s Epee Nationals
2007 Ariel DeSmet U20 Men’s Foil Junior Olympics
2006 Lacey Burt Div IA Women’s Epee Nationals
2006 Ariel DeSmet U16 Men’s Foil Nationals
2005 Alex Salsman Div IA Men’s Foil Nationals
2004 Peter Harmer Vet 50 Men’s Epee Nationals
2004 Grace Wu Div III Women’s Epee Nationals
2004 Cody Mattern Div I Men’s Epee Nationals
2004 Kerri Byerts U20 Women’s Epee Junior Olympics
2003
Kerri Byerts U17 Women’s Epee Junior Olympics
2002 Kerri Byerts U16 Women’s Epee Nationals
2002 Kaila Finlayson Div II Women’s Epee Nationals
2002 Alli Schirtz U20 Women’s Epee Junior Olympics
2002 Ruth Schneider U17 Women’s Epee Junior Olympics
2001 Cody Mattern Div I Men’s Epee Nationals
2001 Julia Leszko Div I Women’s Epee Nationals
2001 Alli Schirtz Y14 Women’s Epee Nationals
2001
Cody Mattern Div IA Men’s Epee Nationals
2000 Kerri Byerts Y12 Women’s Epee Nationals
2000 Elaina Caven Y10 Women’s Epee Nationals
1999 Cody Mattern U19 Men’s Epee Nationals
1998 Cody Mattern U19 Men’s Epee Nationals
1998 Robert Marx Div IA Men’s Epee Nationals
1996 Elliott de Bruin Div II Men’s Foil Nationals
1995 Carina Winter U19 Women’s Epee Nationals
1995 Carina Winter U20 Women’s Epee Junior Olympics
1994 Elliott de Bruin Div II Men’s Foil Nationals
1994 Carina Winter U17 Women’s Epee Junior Olympics
1994 Claudette de Bruin U20 Women’s Epee Junior Olympics
1993 Michael Marx Div I Men’s Foil Nationals
1992 Barbara Turpin Div I Women’s Epee Nationals
1992 Monique de Bruin U19 Women’s Foil Nationals
1992 Monique de Bruin Div II Women’s Foil Nationals
1992 Monique de Bruin U15 Women’s Foil Junior Olympics
1991 Derek A. Holeman Div II Men’s Foil Nationals
1991 Monique de Bruin U15 Women’s Epee Junior Olympics
1991 Monique de Bruin U15 Women’s Foil Junior Olympics
1990 Michael Marx Div I Men’s Foil Nationals
1989 Rachel Haugh U19 Women’s Epee Nationals
1989 Rachel Haugh U20 Women’s Epee Junior Olympics
1988 Monique de Bruin U12 Women’s Foil Junior Olympics
1987 Michael Marx Div I Men’s Foil Nationals
1987 Brenda Leiser U20 Women’s Epee Junior Olympics
1986 Michael Marx Div I Men’s Foil Nationals
1985 Robert Marx Div I Men’s Epee Nationals
1985 Michael Marx Div I Men’s Foil Nationals
1984 Michael Vandervelden U20 Men’s Foil Junior Olympics
1983 Debra Waples Div I Women’s Foil Nationals
1983 Derek A. Holeman U16 Men’s Epee Junior Olympics
1982 Michael Marx Div I Men’s Foil Nationals
1981 Susan Badders Div I Women’s Epee Nationals
1980 Daniel Miller U20 Men’s Foil Junior Olympics
1979 Michael Marx Div I Men’s Foil Nationals
1978 Michael Marx U20 Men’s Epee Junior Olympics
1978 Michael Marx U20 Men’s Foil Junior Olympics
1978 Daniel Miller U16 Men’s Foil Junior Olympics
1977 Michael Marx Div I Men’s Foil Nationals
1977 Michael Marx U20 Men’s Epee Junior Olympics
1977 Michael Marx U20 Men’s Foil Junior Olympics
1977 Michael Marx U19 Men’s Foil Nationals
1976 Michael Marx U19 Men’s Foil Nationals
1976 Robert Marx U20 Men’s Epee Junior Olympics
1976 Michael Marx U20 Men’s Foil Junior Olympics
1974 Michael Marx U16 Men’s Foil Junior Olympics


National Team Champions

2015 Alexandre Crepeaux, Austin Li, Gregory Mittberg, William Wise Junior Men’s Foil
2014 Alexandre Crepeaux, Gregory Mittberg, Michael Nikitins, Connor Weinstein U20 Men’s Foil
2013 Trish Brown, Maria Copelan, Cristina Ford, Carrie Warlaumont Vet Women’s Epee
2013 Maria Copelan, Sarah Hoist, Isabel Ford, Rita Somogyi Open Women’s Epee
2012 Cory Abbe, Isabella Barna, Maria Copelan, Isabel Ford Open Women’s Epee
2012 Nathaniel Burke, Josh Conner, Josh Fowler, Kyle Wolfson Open Men’s Epee
2011 Simon Abram, Josh Conner, Brentwood Reid, Kyle Wolfson Open Men’s Epee
2011 Simon Abram, Chris Colley, Thomas Hutton Div I Men’s Foil
2010 Isabella Barna, Laney Caldwell, Helen Jolley, Mary Tung U20 Women’s Epee
2009 Isabella Barna, Phoebe Caldwell, Emily D’Agostino, Helen Jolley U19 Women’s Epee
2009 Cassandra Bates, Rachel Beck, Teagan Kilpatrick, Mikayla Varadi Div I Women’s Foil
2009 Simon Abram, Ariel DeSmet, Chris Colley, Nicholas Crebs Div I Men’s Foil
2008 Cory Abbe, Rachel Beck, Teagan Kilpatrick, Mikayla Varadi Open Women’s Foil
2007 Ariel DeSmet, Alex Salsman, Chris Colley, Nick Crebs Open Men’s Foil
2006 Lacey Burt, Emily D’Agostino, Amy Orlando, Grace Wu Div I Women’s Epee
2006 Nick Crebs, Ariel DeSmet, Stuart Kelly, Alex Salsman U19 Men’s Foil
2006 Lacey Burt, Emily D’Agostino, Katherine Lynch, Grace Wu Open Women’s Epee
2006 Cory Abbe, Emily D’Agostino, Katherine Lynch, Grace Wu U19 Women’s Epee
2006 Nick Crebs, Ariel DeSmet, Stuart Kelly, Alex Salsman Open Men’s Foil
2005 Randy Conover, Nick Crebs, Ariel DeSmet, Alex Salsman Open Men’s Foil
2003 Rachel Kantor, Julia Leszko, Amy Orlando, Ruth Schneider Div I Women’s Epee
2003 Keri Byerts, Rachel Kantor, Amy Orlando, Ruth Schneider U19 Women’s Epee
2002 Julia Leszko, Amy Orlando, Alli Schirtz, Sharon Sullivan Div I Women’s Epee
2002 Keri Byerts, Amy Orlando, Alli Schirtz, Ruth Schneider U19 Women’s Epee
2002 Keri Byerts, Rachel Kantor, Maria Nacey, Amy Orlando Open Women’s Epee
2001 Chelsea Ambort, Keri Byerts, Alli Schirtz, Ruth Schneider Open Women’s Epee
2001 Chelsea Ambort, Keri Byerts, Ruth Schneider, Sharon Sullivan U19 Women’s Epee
1998 Seth Baldwin, Brad Czopek, Robert Marx, Cody Mattern Open Men’s Epee
1994 CJ Beegle, Rachel Haugh, Laura Maskell, Carina Winter Div I Women’s Epee
1993 CJ Beegle, Claudette de Bruin, Suzanne Marx, Laura Maskell, Barbara Turpin Div I Women’s Epee
1991 Marlene Adrian, Rachel Haugh, Anne Klinger, Kristin Kralicek, Laura Maskell Div I Women’s Epee
1990 Marlene Adrian,Sue Badders, Anne Klinger, Laura Maskell, Barbara Turpin Div I Women’s Epee
1989 Marlene Adrian, Anne Klinger, Natalia Lederer-Tass, Laura Maskell, Barbara Turpin Div I Women’s Epee
1985 Mike Bevers, Pierre Des Georges, Pat Gerard, Michael Marx, Robert Marx Div I Men’s Foil
1983 Pierre Des Georges, Pat Gerard, Michael Marx, Robert Marx, Daniel Miller Div I Men’s Foil


World, Pan American and University Champions

2016 Suzanne Marx Women’s Epee Vet World Championships
2016 Beth Silkas Women’s Epee Vet World Championships
2015 Cristina Ford Women’s Epee Vet World Championships
2015 Vikki Espinoza Women’s 3 Wps WC World Championships
2015 Jose Narvaez Men’s Foil Cadet PanAm Championships
2014 Cristina Ford Women’s Epee Vet World Championships
2013 Isabel Ford Women’s Epee University Games
2013 Cristina Ford Women’s Epee Vet World Championships
2012 Cody Mattern Men’s Epee World Championships
2011 Cody Mattern Men’s Epee Senior World Championships
2011 Cody Mattern Men’s Epee Pan American Games
2011 Suzanne Marx Women’s Foil Vet World Championships
2010 Isabella Barna Women’s Epee Junior Pan American Games
2010 Cody Mattern Men’s Epee Senior World Championships
2010 Isabella Barna Women’s Epee Cadet World Championships
2009 Cody Mattern Men’s Epee Senior World Championships
2008 Lacey Burt Abram Women’s Epee World Championships
2008 Ariel DeSmet Men’s Foil Senior World Championships
2008 Emily D’Agostino Women’s Epee Junior World Championships
2008 Phoebe Caldwell Women’s Epee Cadet World Championships
2008 Emily D’Agostino Women’s Epee Cadet World Championships
2007 Alex Salsman Men’s Foil University Games
2007 Peter Harmer Men’s Epee Vet World Championships
2007 Lacey Burt Women’s Epee Senior World Championships
2007 Cody Mattern Men’s Epee Senior World Championships
2007 Cody Mattern Men’s Epee Pan American Games
2007 Ariel DeSmet Men’s Foil Junior World Championships
2007 Ariel DeSmet Men’s Foil Cadet World Championships
2006 Lacey Burt Women’s Epee Senior World Championships
2006 Ariel DeSmet Men’s Foil Cadet World Championships
2006 Peter Harmer Men’s Epee Vet World Championships
2005 Peter Harmer Men’s Epee Vet World Championships
2005 Amy Orlando Women’s Epee Junior World Championships
2005 Keri Byerts Women’s Epee Junior World Championships
2004 Amy Orlando Women’s Epee Junior World Championships
2004 Keri Byerts Women’s Epee Cadet World Championships
2003 Cody Mattern Men’s Epee Senior World Championships
2003 Amy Orlando Women’s Epee Junior World Championships
2003 Rachel Kantor Women’s Epee Cadet World Championships
2003 Keri Byerts Women’s Epee Cadet World Championships
2002 Julia Leszko Women’s Epee Senior World Championships
2002 Ruth Schneider Women’s Epee Cadet World Championships
2002 Alli Schirtz Women’s Epee Cadet World Championships
2002 Keri Byerts Women’s Epee Cadet World Championships
2001 Julia Leszko Women’s Epee Senior World Championships
2001 Cody Mattern Men’s Epee Senior World Championships
2001 Cody Mattern Men’s Epee Junior World Championships
1998 Tasha Martin Women’s Foil Senior World Championships
1997 Monique de Bruin Women’s Foil Junior World Championships
1995 Tasha Martin Women’s Foil Pan American Games
1995 Drew Slypher Men’s Epee Cadet World Championships
1995 Monique de Bruin Women’s Foil World University Games
1995 Michael Marx Men’s Epee Pan American Games
1995 Rachel Haugh Women’s Epee Pan American Games
1995 Monique de Bruin Women’s Foil Pan American Games
1995 Carina Winter Women’s Epee University Games
1994 Carina Winter Women’s Epee Junior World Championships
1991 Michael Marx Men’s Foil Pan American Games
1991 Robert Marx Men’s Epee Pan American Games
1990 Robert Marx Men’s Epee Senior World Championships
1990 Michael Marx Men’s Foil Senior World Championships
1989 Robert Marx Men’s Epee Senior World Championships
1989 Barbara Turpin Women’s Epee Senior World Championships
1989 Laura Maskell Women’s Epee Senior World Championships
1989 Tracy Goodnight Women’s Epee Junior World Championships
1988 Laura Maskell Women’s Epee Senior World Championships
1987 Robert Marx Men’s Epee Pan American Games
1987 Michael Marx Men’s Foil Pan American Games
1987 Michael Marx Men’s Foil Senior World Championships
1987 Robert Marx Men’s Epee Senior World Championships
1987 Jennifer Hill Women’s Foil Cadet World Championships
1986 Michael Marx Men’s Foil Senior World Championships
1986 Robert Marx Men’s Epee Senior World Championships
1985 Michael Marx Men’s Foil World University Games
1985 Robert Marx Men’s Epee Senior World Championships
1985 Michael Marx Men’s Foil Senior World Championships
1985 Pat Gerard Men’s Foil Senior World Championships
1984 Mike Vandervelden Men’s Foil Junior World Championships
1983 Debra Waples Women’s Foil Pan American Games
1983 Michael Marx Men’s Foil Pan American Games
1983 Robert Marx Men’s Epee World University Games
1982 Daniel Miller Men’s Foil Junior World Championships
1982 Michael Marx Men’s Foil Senior World Championships
1982 Robert Marx Men’s Epee Senior World Championships
1981 Daniel Miller Men’s Foil Junior World Championships
1981 Michael Marx Men’s Foil Senior World Championships
1981 Robert Marx Men’s Epee World University Games
1981 Debra Waples Women’s Foil World University Games
1981 Michael Marx Men’s Foil World University Games
1980 Daniel Miller Men’s Foil Junior World Championships
1979
Michael Marx Men’s Foil Pan American Games
1979 Pat Gerard Men’s Foil Senior World Championships
1979 Michael Marx Men’s Foil Senior World Championships
1979 Robert Marx Men’s Epee Senior World Championships
1978 Michael Marx Men’s Foil Senior World Championships
1978 Evan Ranes Men’s Epee Junior World Championships
1978 Michael Marx Men’s Foil Junior World Championships
1977 Debra Waples Women’s Foil World University Games
1977 Debra Waples Women’s Foil Senior World Championships
1977 Robert Marx Men’s Epee Senior World Championships
1977 Michael Marx Men’s Foil Senior World Championships
1977 Michael Marx Men’s Foil World University Games
1977 Michael Marx Men’s Foil Junior World Championships
1976 Robert Marx Men’s Epee Junior World Championships
1976 Michael Marx Men’s Foil Junior World Championships
1975 Michael Marx Men’s Foil Junior World Championships
1974 Michael Marx Men’s Foil Junior World Championships
1973 John Irwin Men’s Epee Junior World Championships
1972
Tara Fichtl Women’s Foil Junior World Championships